Achaltekinský kůň
Achaltekinský kůň (Achal-Teke)
Je velmi skromné, odolné a vytrvalé pouštní plemeno plnokrevného koně staré nejméně 3000 let. Pochází z Turkménie(Asie).
Achaltekinský kůň je znám nejméně tři tisíce let a podle některých odborníků je nejstarším čistokrevným plemenem na světě.
Středověcí kočovníci ve středoasijském Turkmenistánu pečovali o tyto tvrdé a vytrvalé koně jako o poklad a jednali s nimi jako se členy rodiny. Toto plemeno výborně snášelo i tvrdé pouštní podmínky, nedostatek krmiva a extrémní výkyvy počasí.
V roce1881 se Turkmenistán stal součástí Ruské říše a achaltekinští koně byli nadále chováni v Rusku.
¨
Jméno plemene je odvozeno od turkmenského kmene Teke, který žil nedaleko achalské oázy.
V současné době je achaltekinský kůň znám jako vynikající sportovní kůň.
Achaltekinský kůň je často označován jako "kůň jednoho pána". Je oddaný, ale může být i tvrdohlavý, pokud něco nechce udělat.
Je to štíhlý kůň vysoký asi 154 cm (klisny 152 cm). Má nápadně vysoko nasazený krk. Je velice odolný vůči horku a vytrvalý. Mívá dlouhý hřbet i krk, plošší hrudní koš, méně klenutá žebra, velmi tenkou kůži a jemnou srst. Zbarvení může být hnědé, ryzé, plavé nebo palomino, mělo by mít zlatavý nádech, vyskytují se bělouši, vraníci i cremella.
Všechny chody jsou plavné. Jeho cval je unikátní mezi ostatními plemeny, je plynulý, bez otřesů a houpání.
Turkmeni je krmí stravou bohatou na bílkoviny, např. vojtěškou, hrudkami ovčího tuku.
Využití achaltekince je široké – od dostihů přes vytrvalostní ježdění až po parkůry a drezůru. Je to kůň, který potřebuje svého jezdce a není vhodný do jízdáren, což je možná příčinou toho, že mnohá literatura o něm tvrdí, že je neovladatelný.
Diskusní téma: Achaltekinský kůň
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.